Co się składa na cenę komputera gamingowego?

Ostatnie miesiące okazały się wyjątkowo trudne dla fanów gamingu. Ceny komponentów, szczególnie kart graficznych, mocno poszybowały w górę, ale czy to znaczy, że komputer gamingowy musi być drogi? Sprawdźmy dzisiaj co się składa na cenę komputera.

komputer gamingowy

Najdroższa jest perła

Stojąc przed półką w sklepie i przeglądając oferty w euro, neonet czy morele, można łatwo pogubić się w ilościach propozycji. Modele komputerów kuszą coraz lepszymi parametrami i rozbieżnością kosztów. Co tak naprawdę kryje się w cenie komputera? Dla nas jako graczy, najważniejsza jest oczywiście karta graficzna. To ona odpowiada za jakość i generowanie obrazu. To właśnie ten komponent ma decydujący wpływ na cenę zestawu, a koszt topowych kart bywa często wyższy niż suma wszystkich pozostałych komponentów.

karta graficzna RTX

Serce gamingowej bestii

Procesor to serce naszej gamingowej bestii. W tym przypadku najważniejsze są rdzenie i wątki. Rdzeń to element procesora, który posiada swój własny indywidualny cykl działania i pamięć podręczną, a wątek to szereg zadań, którymi musi zająć się procesor (może to być jeden, kilka, a nawet setki wątków). Zaleca się, żeby komputer przeznaczony do grania miał conajmniej 4 rdzenie (zapewniamy takie w naszych modelach). Oczywiście im więcej rdzeni, tym lepsza wydajność, ale i wyższa cena. Różnica na procesorze z możliwością podnoszenia jego wydajności względem standardowego to nawet kilkaset złotych.

Ciepło – zimno

Warto pamiętać też o chłodzeniu procesora. Wybierając procesor o najwyższej wydajności musimy zapewnić mu najlepsze parametry odprowadzania temperatury. Bez tego ani rusz. Procesor się przegrzeje i zablokuje działanie, dlatego wiele recenzji i testów komputerów gamingowych omawia osiągane temperatury i skuteczność chłodzenia.

Komputery Optimus,

Doładowanie mocy

Na zasilaczu nie warto oszczędzać. Dostarcza on mocy wszystkim podzespołom i warto zwrócić uwagę na jego certyfikat sprawności oraz moc ogólną, która stanowi minimum potrzebne dla naszego komputera. Tani zasilacz nie gwarantuje poprawnej pracy zestawu przy granicznym obciążeniu całej konfiguracji. Warto zaopatrzyć się w zasilacz komputerowy o większej mocy niż wymaga tego nasz komputer. Na stronach producentów zasilaczy dostępne są kalkulatory poboru mocy, które takie zadanie ułatwiają.

Płyta jako podstawa całości

Płyta główna to podstawowa część komputera, na której osadzone są wszystkie tworzące go części. Cena takiej płyty waha się w zależności od pojemności, częstotliwości, zintegrowanego układu Bluetooth czy nawet wbudowanego Wi-Fi. Przy wyborze płyty należy kierować się przede wszystkim kompatybilnością z pozostałymi komponentami, bo to ona będzie odpowiedzialna za komunikację wszystkich elementów i modułów.

Tyle o podzespołach, a co z wyglądem? Przecież stanowisko gamera nie może być nudnym stolikiem z czarnym pudłem bez wyrazu. Wygląd nadaje charakteru, inspiruje i definiuje co jest dla nas ważne.  Chcąc wprowadzić do naszego komputera trochę kolorów musimy oczywiście liczyć się z dodatkowym wydatkiem, bo komponenty z oświetleniem zwykle są droższe niż ich odpowiedniki bez dodatkowych LEDów, ale zdecydowanie warto! Jeśli już decydujemy się na światła, warto rozważyć też obudowę z “oknem”, która pozwoli zajrzeć do wnętrza naszego komputera i odpowiednio wyeksponować wszystkie komponenty zawierające oświetlenie LED, a przy tym cieszyć się wyglądem naszego gamingowego komputera.

◾ Czy wiesz, że komponenty takie, jak płyty główne, pamięci RAM, chłodzenie procesora i obudowy oraz karty graficzne mogą posiadać elementy oświetlenia LED. Takie oświetlenie często przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, dostarczanego przez producenta danego komponentu, pozwala modyfikować i synchronizować kolor wedle preferencji użytkownika.

Optimus

Dla nas komputer gamingowy to coś więcej niż „gotowe pudełko z wyposażeniem”. Pakujemy tam naszą wieloletnią wiedzę, doświadczenie i pasję do gamingu. Wiemy co działa, wiemy jak to działa i wiemy też skąd pozyskać solidne elementy, by gwarantowały niezawodność i wydajność. Wiemy też, jak skutecznie zoptymalizować cenę komputera, żeby spełniał Twoje oczekiwania, a dzięki temu nie musisz tracić czasu i składać go samodzielnie. Gwarantujemy satysfakcję! 🙂

 

Dołącz do rodziny Optimus – polub i poleć nas znajomym!

– – –

Odwiedzaj naszą stronę na Facebooku oraz YouTube i poleć nas znajomym! Sprawdź nasze aktualne promocje i konkursy!

Menu