Laptop czy komputer stacjonarny?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań jakie pojawia się podczas wyboru sprzętu dla gracza. Wątpliwości jest wiele. Postawić na mobilność czy wydajność? Proste użytkowanie czy dokładanie peryferiów? Każdy rodzaj sprzętu ma swoje zalety i ograniczenia. Komputery stacjonarne i ich możliwości techniczne to zdecydowanie wybór długofalowy.

komputer gamingowy

Wydajność

Pomimo niewielkich rozmiarów, laptopy często są droższe niż ich stacjonarne odpowiedniki o podobnych parametrach technicznych. Różnica wynika z budowy. Elementy wykorzystane w budowie laptopa muszą być wystarczająco małe, żeby zmieścić się w niewielkiej obudowie. To skomplikowane, kosztowne i rzutuje na wydajność naszego sprzętu. Na mniejszej powierzchni wydziela się więcej ciepła, które źle wpływa na osiągi. Różnicę  można odczuć nie tylko w grach, ale także podczas korzystania z programów graficznych do obróbki zdjęć i montażu filmów. Trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy podoła “rozebraniu” laptopa chociażby w celu wyczyszczenia go w środku, a w przypadku awarii przeważnie musimy wymienić cały układ scalony, a nie tylko jego poszczególne elementy.

Wygoda

Nie ma co ukrywać. Granie na komputerze stacjonarnym jest dużo bardziej wygodniejsze niż granie na laptopie, chociażby za sprawą oddzielnego monitora czy klawiatury, co zapewnia lepszą ergonomię podczas długich rozgrywek. Dodatkowo mamy możliwość zastosowania peryferiów, które dobieramy do swoich potrzeb, co z kolei przekłada się na lepszy komfort grania. Jeśli odczujemy potrzebę podpięcia większej ilości monitorów do naszego blaszaka, to też nie będzie z tym problemu. Dzisiejsze komputery stacjonarne pozwalają użytkować kilka monitorów jednocześnie.

komputer stacjonarny do gier

Mobilność

Jeśli jesteś typem podróżnika i większość czasu spędzasz na wyjazdach, to wybór jest oczywiście prosty. Laptop ze względu na swoje niewielkie rozmiary możesz zabrać praktycznie wszędzie. Komputer stacjonarny stwarza już większy problem. Poza skrzynką z podzespołami, musisz także pomyśleć o klawiaturze, myszce i monitorze, dlatego podróż z komputerem jest dużo bardziej kłopotliwa niż z laptopem, ale przecież dla chcącego nic trudnego 😉

Mniejszy nie znaczy cichszy

Laptopy są zdecydowanie głośniejsze i mimo zastosowania podkładek chłodzących i tak widać różnicę w poziomie dB między laptopem a komputerem stacjonarnym. Za sprawą swojej budowy, szybciej też osiągają wyższe temperatury, które wpływają na jakość rozgrywki.

Personalizacja

Laptop to gotowa konstrukcja, na którą nie będziecie mieli większego wpływu. Jedną z największych zalet komputerów stacjonarnych jest możliwość doboru podzespołów do swoich wymagań. W przypadku komputerów OPTIMUS, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmodernizować go według swojego uznania. Czujecie, że czas dorzucić dodatkową kość RAM do Waszej gamingowej bestii? Nie będzie z tym problemu. Tak samo jak z zamontowaniem dodatkowego chłodzenia, czy podświetlenia LED. Możliwości upgrade’u jest bardzo dużo.

komputer do gier

Być streamerem

Marzysz o karierze streamera albo profesjonalnego gracza? Celuj w komputery stacjonarne z górnej półki, które pozwolą Ci podpiąć wiele urządzeń peryferyjnych (streamdeck, mikrofon, kamera, itp) oraz kilka monitorów. Całość pozwoli Ci na obsługę kilku programów oraz gry w jednym czasie bez utraty jakości. Streamowanie z laptopa jest możliwe, ale bardzo niewygodne, a jakość streama może pozostawiać wiele do życzenia.

Zalety

KOMPUTER STACJONARNY

+ Możliwość modyfikacji

+ Wysoka wydajność

+ Osobne peryferia

+ Dużo gniazd i portów

+ Łatwiejsze utrzymanie czystości

+ wygoda użytkowania

+ znajomi zazdroszczą 😀

LAPTOP

+ mobilność

+ rozmiar i waga

+ niski pobór energii

+ praca na akumulatorze

+ monitor, klawiatura, głośniki i myszka w jednym

 

 

 

Ograniczenia

KOMPUTER STACJONARNY

– zajmuje dużo miejsca

– więcej kabli

– chcąc korzystać z komputera musisz dokupić też monitor i inne urządzenia peryferyjne

 

 

LAPTOP

– mniejsza wydajność w stosunku do ceny

– trudniejszy do czyszczenia i serwisowania

– głośny i szybko się grzeje

– bardzo ograniczona możliwość modernizacji

 

Podsumowanie

Jeśli jesteś typem domatora i nie podróżujesz zbyt często, a dodatkowo chcesz się cieszyć bardziej wszechstronnym urządzeniem, to zdecydowanie polecamy zakup komputera stacjonarnego, który będzie inwestycją na długie lata.

 

Dołącz do rodziny Optimus – polub i poleć nas znajomym!

– – –

Odwiedzaj naszą stronę na Facebooku oraz YouTube i poleć nas znajomym! Sprawdź nasze aktualne promocje i konkursy!

Menu