Gamingowe maszyny w szeregach marki Optimus zostały podzielone na dwie kategorie: E-sport i E-sport Extreme. Dopisek „ekstremalny” ma informować potencjalnego użytkownika o braku kompromisów w doborze podzespołów – najwyższa półka dla bardzo wymagających. Tak właśnie w zamyśle prezentuje się jednostka stacjonarna GZ590T występująca w trzech podstawowych odmianach. Efekty naszej pracy zostawiamy do oceny graczy i niezależnych recenzentów. My natomiast skupimy się dziś na przybliżeniu całego procesu, jaki złożył się na dobór wszystkich komponentów. Zaczynajmy.
Mocy RTX-a przybywaj!
Końcówka w nazwie Optimus E-sport Extreme GZ590T informuje potencjalnego nabywcę, że pod maską skrywa się płyta główna bazująca na chipsecie Z590. W tym wypadku nabywca powinien spodziewać się obecności procesora Intel 11. lub 10. generacji. A co z GPU? Dopisek CR1, CR2 lub CR3 mówi o zastosowanym wariancie karty graficznej. Odpowiednio po kolei sprzęt może być wyposażony w RTX 3080, RTX 3070 lub RTX 3060 Ti. Na tę chwilę zasoby GPU czerpiemy z portfolio uznanej firmy Zotac. Wszystkie egzemplarze to modele Twin Edge OC, które zdają egzamin pod względem temperatur oraz kultury pracy.
RTX 3070 jest w stanie udźwignąć gry w 4K. Wszystko zależy od stopnia optymalizacji, obecności DLSS oraz wybranej szczegółowości detali.
Postawienie na karty marki Nvidia wynika z ich niekwestionowanej popularności oraz zalet w postaci obsługi DLSS 2.0, śledzenia promieni oraz obecności kodera NVENC. Oczywiście mamy pełną świadomość, że dominująca część świata gier bazuje na tradycyjnej rasteryzacji – szczególnie tytuły sieciowe. Także i w tym aspekcie obecna seria RTX pokazuje pazur, co zdążyła udowodnić na bazie dziesiątek testów. Do tego cała masa oprogramowania dla profesjonalnych użytkowników korzysta z dobrodziejstw generacji Ampere. Lista aplikacji jest naprawdę pokaźna. Wśród kilkudziesięciu pozycji można wymienić choćby narzędzia Adobe oraz program Blender. O szeregu udogodnień dla osób parających się streamowaniem nie musimy chyba wspominać. Każdy, kto korzysta z OBS wie jak bardzo karta Geforce potrafi pomóc w podniesieniu jakości streamu.
https://www.youtube.com/watch?v=EUSLrUlqLcE
Porównanie kart serii RTX 3000
RTX 3080 to niezrównany zawodnik, gdy idzie o zabawę w rozdzielczości 4K. RTX 3070 to doskonały wybór dla osób, których rozdzielczość monitora kończy się liczbą 1440. Chodzi nam zarówno o tradycyjną proporcję ekranu 16:9, jak i UltraWide 21:9. Last but not least – RTX 3060 Ti także udowodnił, że potrafi udźwignąć najnowsze gry w standardzie 2560 x 1440, szczególnie jeśli skorzystamy z pomocy DLSS. Jednocześnie w wciąż popularnym 1080p gwarantuje bardzo wysoki frame rate w tytułach sieciowych typu competitive.
Gigabyte, Intel, Corsair – zgrane trio
Płyta główna w każdym modelu GZ590T to Gigabyte Z590 UD AC. Posiada ona następujące udogodnienia: wbudowany moduł Bluetooth 5.1, Wi-Fi, szybki LAN 2.5GbE oraz wsparcie NVMe PCIe 4.0. Do tego pochwali się 12+1 fazami VRM, co zapewni prawidłowe działanie procesora. Względem poprzedzającej serii, bazującej na chipsecie Z490, inżynierowie Gigabyte poczynili znaczne postępy w podniesieniu ogólnej jakości i dopracowania oprogramowania. Są to bezsprzecznie istotne czynniki decydujące o stabilności działania całego systemu, gwarantując lata bezawaryjnej pracy. Szczególnie, jeśli użytkownik postanowi wykorzystać potencjał overclockingu procesora a jest, czym się bawić.
Blender 2.92: BMW – 2:37 min, Classroom – 7:11 min
Każdy z wymienionych komputerów bazuje na jednostce centralnej Intela i7-11700K, którą cechuje przede wszystkim podniesione IPC względem poprzedniej generacji. Procesor posiada osiem rdzeni fizycznych wspartych przez szesnaście rdzeni logicznych (wątków), 16 MB pamięci cache oraz maksymalne taktowanie sięgające 5.0GHz (Turbo Boost Max 3.0). O prędkości zegara CPU decyduje płyta główna w zależności od poziomu temperatur. Za ich obniżenie odpowiada chłodzenie wodne H150i PRO XT marki Corsair. W przeszłości korzystaliśmy już z rozwiązań AiO tego producenta i sprzęt potwierdził swoją wartość. Generalnie i-siódemka jedenastej generacji posiada potencjał, aby móc dotrzymać kroku kartom graficznym Nvidii serii RTX 3000. Szczególnie, jeśli idzie o zabawę w niższej rozdzielczości (tzw. scenariusz “CPU Bound”), gdy gracz celuje w możliwie najwyższy frame rate.
Sprawna i szybka pamięć
Nie było innej możliwości jak zastosować konfigurację pamięci dual channel. Decyzja padła na dwie kostki RAM Corsair RGB PRO o taktowaniu w profilu X.M.P. 3000MHz każda. Moduły o łącznej pojemności 16GB spokojnie wystarczą do zabawy w współczesnych grach, pierwszych kroków w streamowaniu oraz do pracy z większością wymagających aplikacji. W razie potrzeby platforma pozwala na dołożenie dodatkowych dwóch modułów. Nie zapominajmy również o stylowym RGB.
Za przechowywanie danych odpowiadają dwie jednostki. Pierwsza to solid state drive Corsair MP510 PCIe o pojemności 480GB. Bazuje on na pamięciach 3D TLC NAND i pracuje z wykorzystaniem interfejsu PCIe Gen 3.0 x4. Deklarowany odczyt wypada na poziomie 3,480MB/s a zapis to odpowiednio 2,000MB/s. W naszym teście temperatura w trakcie intensywnej pracy nie przekraczała 59 stopni Celsjusza. Jest to nośnik doceniony w swojej klasie oraz szeroko polecany przez pecetową społeczność. Jednocześnie zastosowana płyta główna i procesor pozwalają na inwestycję w dysk SSD PCIe Gen 4.0, co – jak pewnie obeznani w temacie wiedzą – do niedawna było zarezerwowane wyłącznie dla platformy AMD Ryzen.
Nim wybierzemy model dysku musi on przejść drobiazgowe testy. Ten w zapisie wypadł lepiej niż deklaruje producent.
Możecie być zaskoczeni, ale tradycyjne twarde dyski wciąż mają się dobrze. Szczególnie, gdy idzie o stosunek pojemności do ceny. Porządnej konstrukcji opartej o zapis magnetyczny trudno także zarzucić coś w kwestii wytrzymałości. Dlatego finalnie, jako magazyn danych, przydzielono dysk HDD Seagate Barracuda o pojemności 2TB. Będzie on składem wszystkich plików używanych w pracy, muzyki, filmów oraz gier, które potrafią skraść masę cennych gigabajtów po instalacji, ale do sprawnego działania nie wymagają współczesnego SSD.
Styl i moc
Najbardziej pomijanym tudzież ignorowanym przez użytkowników komponentem jest zasilacz. To wręcz zasadniczy błąd, ponieważ to od niego zależy czy cały sprzęt będzie działać poprawnie przez długie lata. Zasilacz o niewystarczającej mocy lub cechujący się słabą, jakością komponentów w chwili najcięższej próby może zawieść, co bardzo prawdopodobne przełoży się na uszkodzenie innych części komputera. Dlatego kwestię zasilania powierzyliśmy marce be quiet! Konstrukcje tej firmy zagościły choćby w naszych turniejowych komputerach, które objechały całą Polskę i nawet zawitały na Gamescom. Ponownie sprawdzony sprzęt w bojach. Użyty PSU to model Straight Power 11 750W albo Pure Power 11 700W. Taka ilość „watów” pod ręką to absolutna konieczność w przypadku RTX 3080. Oprócz stosownego certyfikatu Gold sprzęt cechuje modularny system przewodów – to użytkownik decyduje, jakie kable lądują w obudowie zależnie od potrzeb.
Mówiąc o komputerze Optimus nie możemy pominąć ostatniego elementu – obudowy. Postawiliśmy na rozwiązanie ATX z segmentu mid-tower pod postacią stylowej Corsair Crystal Series 570X. Jest to obudowa obecna na rynku od kilku lat i zdążyła zaskarbić sobie szeroką przychylność. To, co ją wyróżnia na tle innych konstrukcji to cztery panele z szkła hartowanego. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć domieszki RGB. Skrzynka 570X pozwala na ciekawą ekspozycję komponentów a do tego umożliwia dalszą rozbudowę komputera. Jeśli użytkownika najdzie ochota doinwestowania w custom loop to droga wolna. Oczywiście nie zapominamy o temperaturach – tutaj także konstrukcja Corsair udowodniła swoją wartość.
Tak w skrócie prezentuje się Optimus E-sport Extreme GZ590T-CR1/3 w pełnej okazałości. Staraliśmy się przygotować bezkompromisową konfigurację dla graczy-entuzjastów. Przy projektowaniu tego zestawu przyświecały nam moc obliczeniowa, elastyczność użytkowania, jakość oraz odpowiedni styl. Czy udało się osiągnąć zamierzony cel? Czekamy na wasze opinie.
Dołącz do rodziny Optimus – polub i poleć nas znajomym!
– – –
Odwiedzaj naszą stronę na Facebooku oraz YouTube i poleć nas znajomym! Sprawdź nasze aktualne promocje i konkursy!