Śląski Festiwal Nauki 2019

Śląski Festiwal Nauki 2019 już za nami! Wydarzenie zorganizowało aż sześć uczelni, co mogłoby sugerować duże nastawienie na naukową i edukacyjną tematykę. Warto jednakże podkreślić, że w trakcie festiwalu coś dla siebie znaleźli zarówno fani technologii, jak i e-sportu.

Dwie wcześniejsze edycje Śląskiego Festiwalu Nauki udowodniły, że ciesząca się dużym zainteresowaniem e-sportowa strefa to wyjątkowa atrakcja dla odwiedzających. Dlatego organizatorzy zdecydowali się pokazać, na czym polega fenomen profesjonalnego grania. Obok rozgrywek pojawiły się prelekcje, takie jak choćby wystąpienie Michała Kudlińskiego i Mikołaja Sinackiego, pozwalające odnaleźć się w niezwykłym świecie e-sportu. Z kolei “yam” opowiedział o swoim życiu zawodowego gracza.

Obok wykładów uczestnicy mieli okazję do sprawdzenia swoich sił w grach. Podczas wchodzącego w skład festiwalu Edu E-sport Cup uczniowie i studenci z województwa śląskiego rywalizowali o miano najlepszej drużyny regionu. Finałowy mecz pomiędzy ZDZ Kęty oraz Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum zakończył się zwycięstwem drugiej z wymienionych drużyn.

Atrakcją był również pokazowy turniej w grę Doom (oryginalna wersja gry ukazała się w 1993 roku). Ale nie tylko on pozwolił uczestnikom cofnąć się w czasie. Mogli oni podziwiać eksponaty katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – a także na nich zagrać.

Rozwój komputerów i technologii zawsze szedł w parze z rozwojem e-sportu – jedno bez drugiego nie było możliwe. Dlatego też część prelekcji poświęcono przeszłości i przyszłości sprzętu. Przemysław Jakubiec, Business Unit Manager w firmie AB S.A. będącej właścicielem marki Optimus, opowiedział choćby o tym, jak tworzone są najnowocześniejsze komputery z tym logiem.

– Komputery marki Optimus spełniają bardzo wysokie wymagania, które stawiane są przed e-sportowym sprzętem – stwierdził. – Dlatego też wspieramy najważniejsze wydarzenia growe w Polsce. Na naszych komputerach rozgrywane są liczne turnieje. Wychodzimy też na przeciw potrzebom profesjonalnych graczy, współpracując z wieloma z nich i biorąc pod uwagę ich wskazówki. Optimus jest wszak sponsorem e-sportowych drużyn, takich jak Codewise Unicorns i AGO Esports.

GameON 2019
Rajdowe i e-sportowe emocje na PGA 2018
Menu